ویِژه

 

R

 


پیام مدیریت


تقويم


جستجوگر


در سایت ما
در سایت های دیگر


لينکدوني

روزنامه تایمز
ایران دیلی
رونامه هموطن
رسالت
روزنامه خراسان
روزنامه قدس
فرهنگ وآشتی
جمهوری اسلامی ایران
روزنامه جام جم
روزنامه ایران
روزنامه خبر آنلاین
روزنامه حمایت
پایگاه خبری جوان
روزنامه اطلاعات
روزنامه ابرار
قالب


آطراح قالب


لطفا با امتیاز خود ما را در مطالب ویِژه یاری کنید
آزمایش اسپرم اولین آزمایش برای ناباروری شماره 83

آزمایش اسپرم در مردان (مصاحبه با آقای دکتر رضا مهدوی)

در قدیم وقتی زوجی بچه‌دار نمی‌شدند همه اقوام و اطرافیان می‌گفتند که “خانم اجاقش کور است” اما امروزه علم ثابت کرده است که در يک‌سوم موارد، ناباروری به زنان مربوط می‌شود و حدود يک‌سوم ناباروری زوجین، نتيجه وجود اختلال در مردان است. بنابراين، عوامل مربوط به اختلال در مردان، حداقل موجب ۵۰درصد از ناباروری‌ها در زوج‌های نازا می‌باشد. یکی از عوامل اختلال در ناباروری مردان ناشی از ناهنجاری‌های اسپرم در آن‌ها است که برای شناخت ناهنجاری اسپرم از روشی به‌نام “آنالیز اسپرم” استفاده می‌شود. برای درک بیشتر و بهتر مطلب مصاحبه‌ای با آقای دکتر رضا مهدوی، استاد دانشگاه علوم پزشکی، جراح و متخصص بیماری‌های کلیه، مثانه و پروستات و درمان عقیمی مردان، انجام داده‌ایم.

1- منظور از آزمایش اسپرم در مردان چیست؟ آزمایش اسپرم بیشتر در مواردی انجام می‌شود که یک‌‌سال از ازدواج زوجی گذشته باشد ولی بچه‌دار نشده باشند که با مراجعه به متخصص زنان و یا یک متخصص اورولوژیست، علت بچه‌دارنشدن آن‌ها مشخص می‌شود. اولین آزمایشی که بعد از مراجعه زوجین به پزشک انجام می‌گیرد، آزمایش اسپرم در مرد است. در این آزمایش نطفه از مرد گرفته می‌شود و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که در طی این ارزیابی مشخص می‌شود که تعداد اسپرم‌های زنده در آن چقدر است، حرکت اسپرم‌ها چگونه است و اینکه اسپرم بارور است یا نه. سپس پزشک متخصص با توجه به نتیجه آزمایش، تصمیم می‌گیرد که برای بیمار دارو تجویز کند و از روش‌های درمانی دیگری استفاده نماید. البته در برخی موارد مسایل قضایی مطرح است که همسری ادعا می‌کند که شوهرش بچه‌‌دار نمی‌شود که در این صورت دادگاه مرد را برای گرفتن آزمایش اسپرم به آزمایشگاه می‌فرستد.

2- چه زمان پزشک تشخیص می‌دهد که باید آزمایش اسپرم برای تشخیص تجویز شود؟ همان‌طور که گفته شد، این آزمایش برای زوج‌هایی که یک‌سال ازدواج کردند و مقاربت منظم داشتند ولی بچه دار نشدند با تشخیص پزشک تجویز می‌شود.

3- برای تفسیر این آزمایش، چه معیارهایی در نظر گرفته می‌شود؟ تفسیر آزمایش با پزشک معالج است که معمولا پزشک‌های اورولوژیست هستند. در این آزمایش چندین معیار در نظر گرفته می‌شوند: 1- حجم مایع انزالی یا اسپرم که بهتر است کمتر از 2 سی‌سی نباشد. 2- تعداد اسپرم که معمولا از 40 تا 60 میلیون در هر سی‌سی مایع انزالی نباید کمتر باشد. 3- حرکت اسپرم که مهم‌ترین معیار سنجش کیفیت مایع انزالی و میزان باروری به‌حساب می‌آید. همچنین شکل ظاهری و موارد دیگر بررسی می‌شوند.

به طور کلی آزمایش اسپرم، اولین آزمایشی است که یک مرد باید انجام دهد، اما اگر آزمایش او طبیعی بود و مشکلاتی از نظر مقاربت و مسایل جنسی نداشت آن وقت باید زن مورد بررسی قرار گیرد که خانم‌ها از نظر مسایل تخمک‌گذاری و فعالیت تخمدان و مسایل دیگر که در حیطه متخصص زنان و زایمان است مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

4- نقش تغذیه در سلامت اسپرم چیست؟ به‌طور کلی کسانی که تغذیه ناکافی دارند، سیگار می‌کشند، الکل مصرف می‌کنند، افرادی که خودسرانه داروهای هورمونی مصرف می کنند، خصوصا کسانی که ورزش‌های بدن‌سازی انجام می‌دهند و از مکمل‌هایی استفاده می‌کنند که در آن مواد هورمونی وجود دارد، در اسپرم‌سازی با مشکل مواجه می‌شوند و حتی ممکن است به مرحله‌ای برسند که نابارور شوند.

مهمترین موادی که در بهبود وضعیت اسپرم نقش دارند مواد حاوی آنتی‌اکسیدان می‌باشند که سردسته این مواد، ویتامین E و سلنیوم هستند که منشا آن‌ها میوه‌ها و سبزی‌ها است. همچنین، برای بهبود وضعیت اسپرم‌ها به بیماران توصیه می‌کنیم که از غذاهای سرخ‌کردنی که اکثر مواد مغذی و نیز آنتی‌اکسیدان آن‌ها از بین رفته‌است، کمتر استفاده کنند.

5- تا چه سنی آزمایش اسپرم انجام می‌گیرد؟ در هر سنی می‌توان این آزمایش را انجام داد، اما بیشتر مردان جوان این آزمایش را انجام می‌دهند. لازم به توضیح است که هرچه سن بالاتر می‌رود قدرت اسپرم و توان اسپرم‌ها کمتر می‌شود اما این یک قانون کلی نیست. گاهی اوقات یک پیرمرد 90 ساله نیز می‌تواند بارور شود. ولی به‌طور کلی از سن 60 سال به بالا ناتوانی اسپرم بیشتر است.

6- آیا بیماری‌هایی مثل دیابت و فشارخون روی نتیجه آزمایش تاثیر می‌گذارند؟ دیابت در مراحل اول موجب اختلال نمی‌شود، اما در موارد پیشرفته می‌تواند باعث اختلال در اسپرم شود. ولی فشار خون تاثیری بر روی اسپرم ندارد.

7- تا چه حد می‌توان به نتیجه آزمایش اطمینان کرد؟ اگر این آزمایش در یک آزمایشگاه معتبر انجام شود، نتیجه آن نیز قابل اطمینان خواهدبود. همچنین از آنجا که برای به‌دست آوردن میزان پایه کیفیت اسپرم، باید حداقل ۲ نمونه آنالیز مایع انزالی انجام شود، معمولا درصد خطا در این آزمایش بسیار کم است.

به‌عنوان نکته پایانی نیز باید گفت که آزمايش اسپرم باید ۷۲ ساعت پس از آخرين انزال صورت گیرد. دیده شده كه هر روزی كه از آخرين انزال بگذرد به حجم مايع و تعداد اسپرم‌ها اضافه می‌شود. بايد يادآور شد كه نمونه‌گيری بعد از ۷ روز نيز مناسب نیست زیرا بعد از اين زمان اگرچه تعداد اسپرم افزايش می‌يابد ولی كيفيت حركت آن به‌طور قابل ملاحظه‌ای كاهش دارد.

نوشته شده در جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ توسط | لينك ثابت |نوشته هاي پيشين

+ رانندگانی که باید ایستاده رانندگی کنند! 98
+ دیابتی ها، به این عطاری سری بزنید 98
+ انار برای رفع ک مخونی و سرماخوردگی مفید است 98
+ مواد لازم برای تناسب اندام: خواب شماره 98
+ 9 دارویی که نباید به کودکان بدهید شماره 98
+ سویا 95
+ وانیل 95
+ 12 دلیل گریه بچه ها و راه های آرام کردن آن ها 95
+ نشان ایمنی و سلامت چیست 95
+ سرطان مثانه هم در میان مردان شایع تر است 95


نکته امروز: این صفحه را به اشتراک بگذارید

منوي اصلي

وبلاگ من
پست الكترونيك
آرشیو مطالب


آرشيو موضوعي

PDF شماره جدید ویترین
PDF آرشیو نشریه
مدیریت
واحد بازرگانی
واحد تحریریه
واحد مشترکین
واحد طراحی و آتلیه عکاسی
مهم ترین مطالب
PDF تمام صفحات آخرین شماره
PDF آشپزی آخرین شماره
اخبار تغذیه
اخبار بهداشت
اخبار سلامت
تغذیه
بهداشت
سلامت
کودکان
زنان
ویژه
سرگرمی
جامعه
بیماری ها
خانواده
برنامه ورزشی
پرسش و پاسخ
جدول
ورزش
صنعت
مسابقه بزرگتر ها


آرشيو

هفته اوّل آبان ۱۳۹۰
هفته سوم شهریور ۱۳۹۰
هفته اوّل شهریور ۱۳۹۰
هفته سوم مرداد ۱۳۹۰
هفته اوّل مرداد ۱۳۹۰
هفته اوّل تیر ۱۳۹۰
هفته سوم خرداد ۱۳۹۰
هفته سوم اسفند ۱۳۸۹
هفته دوم اسفند ۱۳۸۹
هفته اوّل اسفند ۱۳۸۹
هفته سوم بهمن ۱۳۸۹
هفته اوّل بهمن ۱۳۸۹
هفته سوم دی ۱۳۸۹
هفته دوم دی ۱۳۸۹


لينکستان

.
قالب بلاگفا


نويسندگاننويسندگان

مهندس رسول حاجی امیری


آمار و امکانات

Template Designer: PICHAK